Ми використовуємо Cookies. Навіщо?
Зрозуміло

Чому у Кремнієвій долині хантять українських айтішників

Українські айтішники очолюють компанії у Кремнієвій долині і беруться за найризикованіші проєкти. Про розвиток діджитал індустрії в Україні ми поговорили на презентації “Awesome Digital Ukraine”. Зібрали для вас найцікавіше з розмови: Андрія Килиренка, професора фінансів у Кембриджі й автора ідеї книжки, Юрія Антонюка, віцепрезидент EPAM, та Кіри Рудик, депутатки Верховної Ради України й колишньої операційної директорки Ring Ukraine.
 

Ю: ІТ-індустрія – це майже 5% нашого ВВП, 4-5 млрд доларів. Вона не виникла на пустому місці: у минулому столітті були люди, які її рухали вперед. Розвивали мови програмування, створювали перші комп’ютери. Це той фундамент, на якому виростали наступні покоління – ті, які у 90-х засновували невеличкі компанії й розвинули їх до розмірів міжнародних корпорацій. В індустрії є майбутнє. Я бачу багато креативних молодих колективів, стартапів, продуктів. По суті, це – нова економіка. Україна має унікальний шанс у неї стрибнути. Книга показує перехід від минулого, того, що зробили за останні 20 років, до майбутнього, яке наступає вже зараз. Я хочу, щоб читачі розуміли: неможливо побудувати нову економіку, якщо не докладати своїх зусиль, особливо до освіти. Освіта – це фундамент будь-якої нової економіки.

 

К: Якщо я все ще пам'ятаю себе як бізнесвумен (пр. – Кіра зробила вирішальний внесок у те, що український стартап Ring Ukraine за $1 млрд купила компанія Amazon), то книжка “Awesome Digital Ukraine” – це пітч. Той пітч, з яким ви розмовляєте з інвесторами в Давосі на Світовому економічному форумі. Те, з чим ви «підкатуєте» до інвестора свого стартапу у Стенфорді. Можу назвати мінімум три пункти, які роблять українське ІТ крутим. По-перше, ми – країна, в якій живе і жило ракетобудування. По-друге, в нас є багато університетів і наша освіта розвивається. По-третє, у нас є дуже багато людей, які хочуть цим займатися. Щодо цього маю цікаву історію. Коли я проходила процес due diligence (пр. – процедура, під час якої інвестори перевіряють потенційний об'єкт інвестування), то компанія Amazon направила до України групи юристів, економістів і групу по інформаційній безпеці. Перед останніми ми особливо хвилювалися. Знаєте, що? Приїхала група із 7 осіб. І всі 7 — українці!

 

Ю: Україна входить до 10-тки країн світу з найкращою освітою. У нас немає більше жодного такого показника – лише талановитість людей і та освіта, яка є. Це фактично основа, яка закладена. Для мене це не просто книга, яка щось розповідає. Це історія про те, як Україна вже перетворилася, може ще перетворюватися і ким вона зрештою може стати. Зверніть увагу – ми пишемо не “ІТ”, а “Digital Ukraine”. Це і про космос, і про ракети, і про біотехнології. Я не знаю жодної сфери, де б не було місця для діджиталізації. Це книжка про минулі, сучасні та майбутні покоління. І я б хотів пітчити її іншим людям, щоб вони знали, що такого особливого є у цій країні.

Ю: Наші клієнти з інших країн часто кажуть, що в українців є особливий хист. Ми – нація “trouble shooters”, тобто людей, які розв'язувати проблеми. EPAM Ukraine – це ж тільки частина глобальної компанії, офіси якої знаходяться у тому числі й у Кремнієвій долині. Я пам’ятаю багато випадків, коли клієнти були чимось незадоволені і казали: «Ну тоді віддаємо цю проблему на вирішення українцям». Я заперечував, казав, – «там же купа складної роботи!» А вони мені відповідали просто: «ну і що, ваші справляться, у вас є якийсь спеціальний талант». Така вже властивість українського характеру: ми знаємо, як зробити краще і робимо.

 

Україна – одна з небагатьох держав на пострадянському ландшафті, які щось змінюють і не стоять на місці. Неможливо вести бізнес без динаміки. Перестали розвиватися – значить, програли. Далеко не всі країни 1990-х – 2000-х років були так само відкриті до змін та інвестицій, як Україна. Тому у нас є ключові компоненти, які дозволили створити таке унікальне середовище: відкритість, талант, багато зацікавлених людей.

А: Думаю, люди, які займаються ІТ – не революційні. Вони не будуть виходити на Майдан, але будуть просувати свої цінності у суспільство через рішення, які вони приймають. Айтішники – це глобально інтегровані люди.
 
К: Ці люди – один із прогресивних прошарків суспільства, бо в нього є глобальний контекст. Тілом вони в Україні, але мисленням – у глобальному світі. Вони найперші, хто ловлять глобальні тренди й транслюють їх по власним каналам. У своїх фінансових рішеннях вони створюють попит на іншу якість послуг, які хочуть отримувати. Тому економіка має змінюватися таким чином, щоб задовольнити попит на «високі» послуги. Останнім часом суттєво збільшилася кількість людей, які хвилюються про те, які події відбуваються у країні, які готові працювати на її благо, інвестувати в неї.
 
Ю: Сьогодні незалежні люди – це не олігархи, які насправді більше, ніж інші, залежать від влади. Незалежні – це ті, хто можуть знайти достойну роботу і можуть виразити свою точку зору без страху втратити посаду. Працівники цифрової індустрії – це клас незалежних людей. Їхній новий менталітет призводить до того, що змінюються цілі ландшафти країн. ІТ – це нова власність, яка створюється інтелектом людей.
 
А: Мене часто просять щось розповісти про Україну. Я думаю, якщо нам є чим пишатися, то про це треба казати. Казати, що українці зробили прототип Інтернету, придумали мову програмування. Так всі будуть розуміти, які ми круті.
 
Ю: Ми применшуємо цінність українців, бо у нас низький ВВП і маленькі зарплати. Хоча 15 років тому ніхто не думав, що ми будемо носити у кишені комп'ютер. Ми не бачимо цих змін, тому що вони відбуваються постійно. Ще через 10 років стануться величезні зміни, до яких ми можемо долучитися зараз. Ми трохи втратимо приватність, але так влаштований світ: щоб щось отримати, треба чимось поступитися. Ця книга має стати каталізатором, а не просто розповіддю. Імпульсом зробити щось після читання. Для реалізації можливостей вже не потрібно їхати в Америку, бо вона фактично сама сюди прийшла. Я б хотів, щоб “Awesome Digital Ukraine” розглядали як імпульс до змін і джерело натхнення.
 
Передзвоніть мені