Ми використовуємо Cookies. Навіщо?
Зрозуміло

 

У балкона майбутнього буде власний балкон 


Фото: Олександр Бурлака 
 
Склад, парковка, кабінет чи басейн – з часом балкони стали справжнім об’єктом для експериментів. Наша книжка “Balcony Chic” – це спроба зрозуміти феномен народного будівництва в Україні. Її автор Олександр Бурлака не лише сфотографував найбільш дивні, дикі й цікаві балкони України, але й зробив дослідження трансформації балконної культури.
 
Ділимося частиною передмови до книги. Мова видання – англійська, тож текст подаємо у перекладі.

 
Зараз я сиджу на балконі, обернений обличчям до шафи. Ця шафа переповнена, у ній: черевики для сноуборда, старий чайник, посуд моєї бабусі й купа інших речей. Від променів сонця мене рятує старий плакат, який я колись наклеїв на вікно. Довжина цього балкона 11 метрів, а ширина 1,1 метра. Тут стоять книжні шафи, кілька велосипедів, гантелі, санки, дитячі коляски, лижі, сноуборд, матрац, фарба, шматки фанери й пластмаси, які залишилися після ремонту. Крім них, є ще дзеркало і кілька предметів категорії L та XXL. Все це захищене від зовнішнього світу конструкцією з алюмінієвої рами і двоміліметрового скла.
 
У 2000 році цей балкон на замовлення мого батька побудувала спеціальна компанія. Квартира, в якій я виріс, розташована в шістнадцятиповерховому будинку 75-го року, у ній вже був, та й досі є, вбудований закритий балкон з дерев’яними рамками та старим гардеробом всередині.
 
Фото: Олександр Бурлака
 
Планова економіка СРСР не передбачала жодних приватних компаній, а проекти архітекторів не були націлені на покриття та засклення балконів. Без будь-якої архітектурної чи будівельної освіти мої рідні самотужки вставили вікна та зробили покриття балкона наприкінці 70-их. Матеріали для цього будівництва були отримані неофіційно, що було звичайною практикою для тих часів.
 
Завдяки таким же модернізаціям фасади житлових будинків сьогодні вже не нагадують свої моделі креслення, а перетворюються на те, що архітектурний теоретик Куба Снопек назвав «колективними скульптурами».
 
Фото: Олександр Бурлака
 
Коли вперше був збудований закритий балкон?
Хто перший встановив вікна на його балконі?
 
Форма балкона залишається незмінною впродовж тисячоліть, а сам балкон завжди був чимось значимим. Балкони єгипетських фараонів прикрашали золотом та лазуритом. Їх використовували для огляду данини, рабів та привітання народу. Балкони продовжували використовувати для політичних та громадських цілей. Папи, диктатори, президенти та суспільні лідери зачитували декларації, оголошували початок війни та настання перемир’я зі своїх балконів. Український балкон зберіг форму вираження політичної думки – у наш час для звичайних містян.
 
Переломний момент у розвитку технологій, розпад Радянського Союзу та політичні зміни 1990-их рр. спричинили «розквіт» видів та форм закритих балконів. Все частіше з’являлися: зроблені під старовину дерев’яні балкони з суцільним склом, «Броварські балкони», зроблені з рифленого заліза, скла автобусних вікон та гуми, алюмінієві й пластикові надбудови. Падіння СРСР і процес приватизації сприяли тому, що особливо щасливі й підприємливі громадяни стали власниками заводів, а всі інші – вперше в історії отримали власну квартиру.
 
Патентне відомство України демонструє сучасні бажання громадян. Одні хочуть встановлювати на балконі підігрів, інші – облаштувати там парковку, сонячну електростанцію, теплицю для рослин, бджолину чи грибну ферму. У 2015 році хлопець із Дніпра, який проживав на 15 поверсі житлового будинку, встановив на своєму балконі двадцятитонний басейн із фантастичним видом на футбольний стадіон.
 
Фото: Олександр Бурлака
 
Війна балконів ще не завершилась: вони, як і раніше, є дзеркальним відображенням соціально-політичних змін. Впродовж шістдесяти років балкони перетворились з архітектурних креслень, що гарантують доступ до сонячного світла, на поле битви за володіння більшою територією й спосіб самовираження. Ми не можемо сказати, з чого або для чого будуть зроблені балкони майбутнього. Одне знаємо точно, це будуть заскленні балкони, і, ймовірно, у балкона майбутнього буде свій балкон.
 
 
Замовляйте книжку “Balcony Chic” і читайте повну статтю.
Зробити замовлення можна тут.
Передзвоніть мені