
СЮНРЮ СУДЗУКІ (1904–1971) один із найвпливовіших духовних вчителів двадцятого століття та батько-засновник дзен в Америці. Японський священик з лінії Сото, він викладав у Сполучених Штатах з 1959 року до своєї смерті. Він був засновником дзен-центру у Сан-Франциско та гірського дзен-центру Тассахара.
Цитати: «У розумі новачка є багато можливостей, в розумі експерта їх небагато».
«Стався до кожної миті як до останньої. Це не підготовка до чогось іншого».
Книга його вчень Свідомість Дзен, свідомість початківця стала однією з найпопулярніших книг про дзен і буддизм на Заході:
«В Японії є фраза «шошін», що означає «розум початківця». Метою практики завжди є збереження розуму початківця. Припустімо, ви читаєте Сутру Праджня Параміта лише один раз. Це може бути дуже хороша декламація. Але що станеться з вами, якщо ви продекламуєте це двічі, тричі, чотири чи ще більше? Ви можете легко втратити своє початкове ставлення до неї. Те ж саме станеться в інших ваших практиках Дзену. На якийсь час ви збережете свій розум початківця, але якщо ви продовжите практикувати один, два, три роки чи більше, хоча ви можете дещо покращити в собі, ви можете втратити безмежне значення оригінального розуму».
На момент прибуття Судзукі Роші до Сполучених Штатів дзен став гарячою темою серед деяких груп населення, особливо серед бітників. Дуже впливовими були кілька книг про дзен і буддизм Алана Воттса. Історія Сузукі почала поширюватися серед бітників завдяки Інституту мистецтв Сан-Франциско та Американської академії азіатських досліджень, де колись був директором саме Алан Воттс. Дзен-священик Вако Кадзуміцу Като зробив декілька презентацій в Академії та попросив Судзукі приєднатися до заняття з буддизму, яке він проводив там. А у Сузукі було давнє бажання викладати дзен для західних людей, про що він думав ще після зустрічі з британкою в Японії, коли він був юнаком.
Він побачив, що в американців свідомість початківців, що вони практично не мають упереджень щодо дзен, що американці доволі відкриті й переконані, що він може допомогти їм у житті. Він побачив, що їх сприйняття дзен може дати їм справжнє дзен-буддистське життя. Перша чернетка цієї книжки постала з розшифровки розмов Судзукі та його учнів, що їх декілька років укладала Меріен Дербі – близька послідовниця Судзукі. Для більшості читачів ця книжка стане прикладом того, як майстер дзен розмовляє і вчить. Стане інструкцією щодо практикування дзен, життя за принципами дзен, тими настановами, що уможливлюють практику дзен. Будь-якого читача ця книжка заохотить осягнути власну природу, власну свідомість дзен.
За сорок років, що минули з моменту публікації, «Свідомість дзен, свідомість початківців» стала однією з найвидатніших духовних класичних творів сучасності, який дуже люблять, часто перечитують і рекомендують як найкращу першу книгу про дзен. Судзукі Роші представляє основи — від деталей пози та дихання в дзадзен до сприйняття недвоїстості — у спосіб, який не тільки надзвичайно зрозумілий, але й резонує з радістю розуміння від першої до останньої сторінки.
