Ukrainian Railroad Ladies: від ідеї до фотокниги

Саша Маслов, автор фотокниги Ukrainian Railroad Ladies, розповідає як фотопроєкт перетворювався у фотокнигу.

У липні 2020 року видавництво Основи презентують книгу Ukrainian Railroad Ladies. Її автором став українсько-американський фотограф Саша Маслов. Ukrainian Railroad Ladies — це серія портретів чергових по переїздах і контролерок безпеки руху Української залізниці. Ми поспілкувались з Сашею про проєкт та книгу.

Про ідею проєкту Ukrainian Railroad Ladies

У дитинстві я часто подорожував залізницею та зачаровувався будиночками на переїздах. Ставши фотографом, вирішив дослідити естетику залізничних переїздів в Україні детальніше. У 2016-му Дональд Трамп прийшов до влади у США, відтак, мені хотілося створити навпаки щось нейтральне, не політичне, легке та близьке серцю, як цей проєкт. З моменту задуму минуло півтора року, тож, почав знімати наприкінці 2018-го.

Про знімальні дні та редагування проєкту

Я подорожував разом зі своїм асистентом та представниками від залізниці. Мав достатньо часу на дослідження залізничних шляхів в Україні. Особливо, якщо врахувати, що не всі села чи містечка мають між собою залізничне сполучення, часом будиночки знаходились далеко один від одного, тож, інколи ми доїжджали до них на авто. Мені сподобалась атмосфера під час зйомок — часом вона бувала комічною, бо не завжди люди розуміли навіщо ми приїхали й що збираємось робити. Деякі працівники думали, що ми журналісти відомої на місцях газети «Магістраль».

Як реагували героїні проєкту Ukrainian Railroad Ladies

Як фотографу, мені було цікаво розпочати процес зйомки, у цьому проєкті він був новим для мене. Моєю першочерговою ідеєю було фотографувати жінок на переїздах без їхньої попередньої підготовки, адже саме такі фото найцікавіші та можуть розповісти багато історій. Однак, інколи чергових на переїздах попереджували про наш приїзд, а якщо і не попереджували, то часом жінки просили почекати, щоб підготуватися. Одного разу пані не мала уніформи, але дуже хотіла сфотографуватися саме в ній, і ми чекали, поки чоловік на велосипеді привезе їй уніформу. Більшість жінок погоджувались позувати, часом відмовлялися і в таких випадках я намагався переконати долучитись до проєкту. Лише одного разу я не настоював на участі, бо потенційна героїня перебувала в скорботі.

Підсумовуючи

Редагування Ukrainian Railroad Ladies тривало протягом зйомки: наприкінці знімального дня намагався записувати нотатки про важливе. Коли проєкт розвивається під час зйомки, від цього залежить його «голос» і фінал може вийти не таким, як планувалось спочатку. Книжка — це завжди гарна фінальна крапка проєкту, після цього редагування завершується.

Чи фотопроект порушує актуальні питання сьогодення? Чи всі фотографії синхронізуються між собою та передають спільну ідею? Чи має сенс додати текст та дизайн для оформлення проєкту? Якщо відповіді на ці запитання ствердні, світ з радістю зустріне ще одну фотокнигу, як це сталось із Ukrainian Railroad Ladies.

Фотокнигу можна передзамовити тут. Ukrainian Railroad Ladies

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shopping Cart
Scroll to Top